Elektrik pano odası yangın söndürme sistemi, renksiz ve kokusuz gibi özelliklere sahip olması nedeniyle tercih edilmektedir. 25 bar basınç altında tüplere doldurulan FM200; sıvı şekilde muhafaza edilmektedir. Yaygın bir şekilde kullanılan FM-200 gazlı söndürme sistemleri bu kadar sık tercih edilmesinin sebebi; görüntü olarak uygulandığı alana herhangi bir zarar vermemesi ve insan sağlığını tehdit edici bir yanının olmamasıdır. İçerisinde sıvı halde bulunan gaz; püskürtme yoluyla yanıcı alana uygulanır ve FM200 gazı buzullar şeklinde yanıcı yüzeyi kaplayarak bir tabaka oluşturur. Halon gazına benzer bir yapıda olan FM 200 gazı; Halon gazı gibi kimyasal değil, fiziksel bir yangın söndürme sistemidir. Bu da yine FM200’ün bir avantajı olmaktadır. Açığa çıkan yangının fazla kayba neden olan olmaması için; en kısa sürede söndürülmesi gerekmektedir.

Elektrik Panosu Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri Nedir?

Elektrik panosu gazlı yangın söndürme sistemleri, diğer yangın söndürme sistemlerine göre daha farklı bir şekilde çalışmaktadır. Yangın tehlikesi yüksek alanlarda tercih edilen bu sistem, düşük basınçlı bir sistemdir. Ağırlıkları 1 – 12 kg arası değişim gösteren yangın tüplerinin yer aldığı elektrik panosu gazlı yangın söndürme sistemleri, büyük iş makinelerinin kullanıldığı fabrikalarda daha sık kullanılmaktadır. Çünkü bu makinelerin bulunduğu alanlarda en küçük bir aksama ciddi kazalara yol açar.

Elektrik panosu gazlı yangın söndürme sistemleri çalışma basıncına bağlı şekilde iki farklı yöntemle kullanılır. Bu yöntemler ise şunlardır:

  • Direkt Yöntem – FM200, NOVEC 1230, CO2

Bu yöntemde yukarıda yer alan söndürücü gazların depolandığı bir silindir, boşaltma vanası ve plastik bir boru bulunur. Pano içerisinde yer alan ısı 120 dereceye ulaştığında pano içerisindeki yangın tespit edilir ve plastik boru üzerinde yer alan ofisler yırtılarak gaz anında deşarj olarak yangına müdahale edilmiş olunur.

  • Endirekt Yöntem

Endirekt yöntemler ise gaz boşaltma vanası, söndürücü gazın bulunduğu bir silindir, plastik boru ve gazın boşalmasına olanak sağlayan paslanmaz bir çelik boru hattından meydana gelir. Pano içerisindeki ısı 120 dereceye ulaştığında, boru üzerinde yer alan ofisler yırtılır ve hortum içerisinde bulunan basınç düşerek silindir üzerindeki vanayı tetikler. Son olarak gaz paslanmaz borunun çıkışından boşalarak yangına müdahale etmiş olur.

Elektrik Panosu Gazlı Yangın Söndürme Sistemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektrik panosu gazlı yangın söndürme sistemleri, pano yangınlarında oluşan durumlarda diğer yangın söndürme sistemlerinden daha hızlı bir şekilde harekete geçer. Bu sayede oluşabilecek felaket önlenir. Fenix Yangın olarak güvenilir ve düşük bütçeler ile kurduğumuz elektrik panosu gazlı yangın söndürme sistemlerinde dikkat etmeniz gereken noktalar ise şunlardır:

  • Panonuzun büyüklüğü
  • Panonun kablo girişleri ve havalandırma boşlukları
  • Doğal havalandırmanın özelliği
  • Aktivasyon sonrasındaki etkinleştirme süresi
  • Muhtemel bir yangından sonraki iş durma süresi
  • Diğer yangın alarm ve sistemleriniz ile entegre durumu
  • Bütçeniz

Fenix Yangın olarak, yukarıda yer alan tüm faktörleri inceleyip göz önünde bulunduruyoruz. Daha sonra ise sizin için en uygun olan elektrik panosu gazlı yangın söndürme sistemini tasarlıyoruz. Yangın söndürme sistemleri hakkında daha fazla ve detaylı bilgi almak isterseniz, web sitemiz aracılığı ile ekibimizle rahatlıkla iletişime geçebilirsiniz.

Elektrik Panosu Yangın Söndürme Sistemleri Montajı

Elektrik panosu yangın söndürme sistemleri montajı dikkat edilmesi gereken bir başka konudur. Çünkü, elektrik panosunda polimer hortumları alevlerden hızlı bir şekilde etkilenerek alevleri hızlandırır. Bu nedenle, elektrik panosu yangın söndürme sisteminin bir uzman tarafından üretilip monte edilmesi gerekmektedir. Elektrik panosunda gerçekleşen bir yangın, hızla ilerleyebileceği gibi aynı zamanda görünmeyen kablo kanallarından ilerleyerek her yere yayılabilir.

Elektrik panosu yangın söndürme sistemlerinde yer alan gazlar iletken bir yapıya sahip değildir. Bu nedenle, elektrik ve elektronik yapıların renginde herhangi bir değişim meydana gelmez. Kokusuz bir gaz olması nedeni ile de daha sonra temizlik için herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Elektrik panolarında en önemli noktalardan birisi kablo renkleridir. Elektrik panosu gazlı yangın söndürme sistemleri panolarda bulunan kablo renklerini değiştirmez. Bu sayede daha sonra gerçekleşecek olan onarımın daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Eğer kullandığınız yangın söndürme sistemi boru döşenen bir sistemse, panodaki ısının artması ile birlikte boru içerisinde bulunan gaz boşalarak anında müdahale eder. Borusuz yangın söndürme sisteminde ise ısının artması ile birlikte ısı hemen algılanır ve ısının başlangıç noktasına gaz püskürtülür.

Elektrik Panosu Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri Fiyatları

Elektrik panosunda oluşabilecek bir yangın sonucunda telafisi oldukça zor olan sonuçlar ortaya çıkabilir. Pahalı yazılımlarda veya büyük tesisatlarda yer alan elektrik panolarında çıkacak bir yangın, oluşturabilecek can kayıplarının yanı sıra büyük maddi zararlar da verecektir. Özellikle de büyük makinelerin olduğu fabrikalarda elektrik panosu gazlı yangın söndürme sistemlerinin kullanılması şarttır. Fenix Yangın olarak, müşterilerimizin bütçe dostu fiyatlar karşılığında yangın söndürme sistemlerine ulaşmasını sağlamaktayız. Elektrik panonuzun tüm tasarımını dikkatli bir şekilde inceleyen uzman ekibimiz size en uygun şekilde elektrik panosu gazlı yangın söndürme sistemini tasarlayarak monte işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bizimle iletişime geçerek yangın söndürme sistemleri fiyatları, montaj ve bakım işlemlerimiz hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Elektrik panosu yangın söndürme sistemlerinde fiyatlar farklı etkenlere göre değişebilmektedir. Ancak, yangın söndürme sistemlerinin sağlamış olduğu fayda göz önünde bulundurulduğunda, ödenecek ücretlerin üzerinde çok da durulmayacaktır. Yangın gibi beklenmedik durumlarda ortaya çıkabilecek maddi kayıpları düşündüğümüzde, yangın söndürme sistemlerinin ne kadar hayati olduğunu daha da anlayabiliriz.

Fenix Yangın, uzman ekibi ile birlikte sağladığı yangın söndürme sistemleri hizmetlerinde titizlik ile çalışmaktadır. Bu noktada, profesyonel çalışma anlayışını benimseyen firmamız, modern çalışma tekniklerini kullanarak teknolojinin tüm imkanlarından faydalanmaktadır. Firmamızın sağlamış olduğu tüm yangın söndürme sistemlerinde müşteri memnuniyetini sağlamak kapsamında bütçe dostu fiyatlar sunmaktayız. Tüm hizmetlerimize ek olarak sunduğumuz danışmanlık, montaj, bakım ve onarım, ücretsiz keşif gibi hizmetlerimiz de bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Elektrik Pano Odası Yangın Söndürme Sistemi

FM 200 yangın söndürme sistemlerinin en önemli özelliklerinden bir tanesi; yanıcı yüzeyde ve çeşitli ekipmanlarda kalıcı hasar bırakmaması olmaktadır. Su, köpük ya da kimyasal toz içeren yangın söndürme sistemlerinin uygulandığı yüzeylerde fiziksel açıdan ciddi hasarlar açığa çıkmaktadır. Bu problem nedeniyle FM200 gazı geliştirilmiş ve uygulandığı yüzeyde fiziksel hasar bırakmadığı için yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle FM200 gazıyla müdahale edilen alanlarda; yangın sonrasında herhangi bir temizliğe ihtiyaç duyulmaması da, bu sistemin yaygın olarak kullanılmasındaki en önemli etkendir. Elektrikli cihazların yer aldığı alanlarda bile yine sorun teşkil etmemektedir.