Novec 1230 gazlı yangın söndürme sistemi, En güvenli ve en etkili yangın söndürme sistemleri arasında yer almaktadır. İçerisinde bulundurduğu temiz gazı, atmosferde en fazla 5 gün kalması ve herhangi bir temizlik gerektirmemesi gibi önemli avantajları bulunmaktadır. Aynı zamanda, sıvı formda yer alması nedeni ile de kolay taşınabilir. Kullanma anında ise hızla gaz formuna dönüşerek etkili bir şekilde yangını söndürür. Ozon tabakasına zarar vermez. Kolay kullanımının yanı sıra 10 saniye içerisinde hızla deşarj olur. Birçok farklı kullanım alanı bulunmaktadır. NOVEC 1230 fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kullanım alanları arasında ise şu bölgeler yer almaktadır:

NOVEC 1230 Gazlı Yangın Söndürme Sistemi

NOVEC 1230 gazlı yangın söndürme sistemi, yangın söndürmede en etkili yöntemler arasında olup çeşitli avantajları da beraberinde getirmektedir. Sistemin sahip olduğu kısa sürede etkili bir şekilde yangın söndürmesinin yanı sıra kullanıldıktan sonra çevrede hiçbir atık bırakmaması da büyük bir avantajdır. Bu sayede kişiler NOVEC 1230’u kullandıktan sonra yalıtkan maddelerin temizliği ile uğraşmayacaktır. Gazlı yangın söndürme sisteminin sahip olduğu bir diğer avantaj ise büyük yer kaplamamasıdır. İçerisinde barındırdığı gazın az olması nedeni ile kolay bir şekilde saklanabilir. Bu noktada, NOVEC, hem tek silindirli hem de çok silindirli olarak tasarlanabilir.

NOVEC 123 gazlı yangın söndürmesi sistemi hem merkezi hem de modüler olabilmektedir. Modüler sistemde korunması gereken bölgenin yakınlarında silindirler bulunur. Merkezi sistemde ise NOVEC silindir bankaları şeklinde korunacak bölgeye yakın yerlere yerleştirilir. Sistemin kişilere sağladığı bir diğer avantaj ise kaynama noktasının çok yüksek olmasından dolayı oda sıcaklığında sıvı bir şekilde yer alabilmesidir. Bu özelliği NOVEC 1230 gazlı yangın söndürme sisteminin nakliyesinin daha kolay yapılmasının yanı sıra küçük mahallelerde de kullanımı kolaylaştırır. Basınçlandırılmış kaplar içerisine yüklenmesine gerek kalmadan doğrudan sıvı taşıma kapları ile taşınabilir. Tüm gazlı sistemlerde odaların sızdırmaz olması gerekir. Bunun nedeni ise kimyasal gazlı sistemlerde söndürme konsantrasyonunun muhafaza edilmesidir. NOVEC 1230 kurulumunun hemen ardından oda sızdırmazlık testi gerçekleştirilmeli ve senede bir kez işlemin tekrar edilmesi gerekir.

NOVEC 1230 Gaz Dolumu

Yangın söndürme sistemlerinde yer alan NOVEC 1230 gazı, ozon tabakasına zarar vermeyen, temiz ve güvenilir bir gazdır. Aynı zamanda NOVEC 1230 gazının atmosferde yer alma süresi ise 3 – 5 gün arasında değişmektedir. NOVEC’un çevreye ve kişilerin sağlığına zarar vermemesi nedeni ile NOVEC 1230 gaz dolumu sırasında da herhangi bir tehlike meydana gelmeyecektir. NOVEC, oda sıcaklığında yer aldığında bir su görünümüne sahiptir. Ancak, sistemin yalıtkan bir özelliğe sahip olmaması, onu hızlı bir şekilde gaz durumuna geçirir ve yangına anında müdahale eder. NOVEC 1230’un çalışma prensibi yangının zincirleme reaksiyonunu engellemektir. Böylece 10 saniyeden kısa bir süre içerisinde yangın söndürülür.

NOVEC gazı kolay elde edilebilir ve bütçe dostu bir gazdır. Aynı zamanda uluslararası kurallara da uygunluk sağlaması nedeni ile de güvenilir. Gaz dolumu ve montajı ise kolay bir şekilde yapılabilir. Fenix Yangın olarak, NOVEC 1230 gaz dolumu işleminizi gerçekleştirmekteyiz. Teknolojinin tüm yeniliklerinden yararlanan şirketimiz, yangın söndürme sistemlerinde öncü şirketler arasında yer alarak uzun yıllardır hizmet vermektedir. Güvenli bir şekilde NOVEC yangın söndürme sistemini kullanmak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

3M Novec 1230 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

Su bazlı sistemlerin deşarj edilmesinden önce ve hatta başlamadan önce birkaç saniye içinde bir yangını söndürür. Yerleştirilemez kağıt belgeleri ve elektronik parçaların korunmasına yardımcı olur. Novec 1230 sıvısı susuz bir yangın söndürme çözeltisidir, çünkü hiçbir kalıntı bırakmaz ve elektriksel olarak iletken değildir. Herhangi bir temiz madde çözümünün insanlarda en yüksek güvenlik derecesini sağlar. Montreal Protokolü de dahil olmak üzere herhangi bir küresel düzenleyici organ altında Halon 1301 aşamasına veya HFC aşamasına tabi tutulmamaktadır.

Bir sıvı olarak depolanır ve bir gaz olarak deşarj edilir. A, B ve C sınıfı yangın tehlikelerine uygundur.

Novec 1230 sıvısı nasıl çalışır?

Novec 1230 sıvı ateşlemeden önce ısıyı hızla söndürerek yangını söndürür. Tipik bir toplam taşma sisteminde, sıvı nitrojen ile basınçlandırılmış silindirlerde bir sıvı olarak depolanır. Otomatik algılama sensörleri, yangın başlangıç ​​aşamasındayken serbest bırakmayı tetikler, sadece birkaç saniye içinde söndürür.

Novec 1230 sıvısı sudan 50 kat daha hızlı buharlaşır. Aslında, 1230’luk bir sıvının banyosunda bir kağıt kitabını ıslatıp bir dakika içinde kurur  ve kaldığın yeri okuyabilirsin.

FM-200 ™, ECARO-25® veya diğer HFC’  çevresel açıdan sürdürülebilir ve karşılaştırılabilir bir alternatif bulun İşgal edilen alanlar için yüksek bir güvenlik payı ile temiz bir ajan seçin. Performans, güvenlik, sürdürülebilirlik ve tasarım esnekliği açısından diğer yaygın yangın söndürme sistemlerine karşı nasıl bir bakış açısına bakın. Ya da HFC’lere ,  inert gazlara ,  suya  ve  CO₂’ye karşı derinlemesine karşılaştırın  .

Novec 1230 Yangın Söndürme

Bakımını üstlendiğiniz her şeyi – insanları, işletmenizi, varlıklarınızı ve hatta gezegenimizi – koruyacak bir yangın söndürme sistemi en ufak bir tavize dahi mahal vermeyecek ileri bir bilimi gerektirir. Dikkatli ve öngörülü bir karar almadan evvel, yangın söndürme maddelerinin işleyiş farklarının kavranması ve işletmenize, çalışanlarınıza ve dünyanıza ne gibi etkilerinin olabileceğini göz önünde bulundurmak dâhil, her türlü bilgilendirmeye gereksinim duyarsınız. 3M™ Novec™ 1230 Yangından Korunma Sıvısının an itibariyle mevcut önde gelen yangın söndürme sistemleriyle karşılaştırılmasına yakından bir göz atın.