3M Novec 1230 gazlı Yangın Söndürme Sistemleri, bir halojen ikame ve hidroflorokarbon (HFC) alternatifi olarak geliştirilen temiz bir madde yangın söndürücüsüdür. Bu, HFC’ler ve fluoroketonları içeren bir grup olan halokarbonlar denilen bir kimyasallar ailesine aittir. Novec 1230 sıvısı bir fluoroketon iken, FM-200 ™ ve ECARO-25® gibi kimyasal temizleyici maddeler HFC’lerdir (HFC-227ea, HFC-125). Novec 1230 sıvısı, bir HWs’nin 3000’den daha büyük bir GWP’ye sahip olmasına rağmen, 1’den daha az bir küresel ısınma potansiyeline (GWP) sahiptir. Novec 1230 sıvısı, inert gaz da dahil olmak üzere temiz maddeler arasında insan doluluğu için en yüksek güvenlik sınırına sahiptir. Gelecek için tasarlanmış temiz ajan yangın söndürmedir. Bir yangın koruma sistemi belirttiğinizde, seçimleriniz bir kişinin, değerli varlığın veya hatta bir işletmenin tümünün bir yangından sağ çıkıp çıkmadığını belirleyebilir. Bu sistem Novec 1230 sıvısını kullandığında, müşterinize güvenle bir çözüm sunabilirsiniz:

3M Novec 1230 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

Su bazlı sistemlerin deşarj edilmesinden önce ve hatta başlamadan önce birkaç saniye içinde bir yangını söndürür. Yerleştirilemez kağıt belgeleri ve elektronik parçaların korunmasına yardımcı olur. Novec 1230 sıvısı susuz bir yangın söndürme çözeltisidir, çünkü hiçbir kalıntı bırakmaz ve elektriksel olarak iletken değildir. Herhangi bir temiz madde çözümünün insanlarda en yüksek güvenlik derecesini sağlar. Montreal Protokolü de dahil olmak üzere herhangi bir küresel düzenleyici organ altında Halon 1301 aşamasına veya HFC aşamasına tabi tutulmamaktadır.

Bir sıvı olarak depolanır ve bir gaz olarak deşarj edilir. A, B ve C sınıfı yangın tehlikelerine uygundur.

Novec 1230 sıvısı nasıl çalışır?

Novec 1230 sıvı ateşlemeden önce ısıyı hızla söndürerek yangını söndürür. Tipik bir toplam taşma sisteminde, sıvı nitrojen ile basınçlandırılmış silindirlerde bir sıvı olarak depolanır. Otomatik algılama sensörleri, yangın başlangıç ​​aşamasındayken serbest bırakmayı tetikler, sadece birkaç saniye içinde söndürür.

Novec 1230 sıvısı sudan 50 kat daha hızlı buharlaşır. Aslında, 1230’luk bir sıvının banyosunda bir kağıt kitabını ıslatıp bir dakika içinde kurur  ve kaldığın yeri okuyabilirsin.

FM-200 ™, ECARO-25® veya diğer HFC’  çevresel açıdan sürdürülebilir ve karşılaştırılabilir bir alternatif bulun İşgal edilen alanlar için yüksek bir güvenlik payı ile temiz bir ajan seçin. Performans, güvenlik, sürdürülebilirlik ve tasarım esnekliği açısından diğer yaygın yangın söndürme sistemlerine karşı nasıl bir bakış açısına bakın. Ya da HFC’lere ,  inert gazlara ,  suya  ve  CO₂’ye karşı derinlemesine karşılaştırın  .

Novec 1230 Yangın Söndürme

Bakımını üstlendiğiniz her şeyi – insanları, işletmenizi, varlıklarınızı ve hatta gezegenimizi – koruyacak bir yangın söndürme sistemi en ufak bir tavize dahi mahal vermeyecek ileri bir bilimi gerektirir. Dikkatli ve öngörülü bir karar almadan evvel, yangın söndürme maddelerinin işleyiş farklarının kavranması ve işletmenize, çalışanlarınıza ve dünyanıza ne gibi etkilerinin olabileceğini göz önünde bulundurmak dâhil, her türlü bilgilendirmeye gereksinim duyarsınız. 3M™ Novec™ 1230 Yangından Korunma Sıvısının an itibariyle mevcut önde gelen yangın söndürme sistemleriyle karşılaştırılmasına yakından bir göz atın.